Пріоритетними завданнями для керівництва Горностаївського районного суду Херсонської області є належна організація роботи суду, справедливе й ефективне здійснення правосуддя, захист прав та інтересів громадян.
Основним проблемним питанням по організації забезпечення судочинства в 2021 році є дефіцит фінансування. Запланована сума коштів не дає ефективно на достатньому рівні забезпечити роботу суду.
Як повідомляє розпорядник коштів територіальне управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області, планом кошторисних призначень на 2021 рік місцевим загальним судам Херсонської області затверджено поточних видатків 1 млн. грн., що становить 8% від кошторисних призначень минулого року. Зокрема, видатки на поштові витрати (відправка поштової кореспонденції, конверти, поштові марки) складають 2% від планової річної потреби. Станом на 01.02.2021 року через відсутність планових бюджетних призначень договори на відправку поштової кореспонденції не укладались.
Через дефіцит фінансового забезпечення задля економії та недопущення зупинки роботи суду, Зборами суддів прийнято рішення здійснювати повідомлення сторін та надсилання процесуальної кореспонденції у судових справах електронною поштою, факсимільним повідомленням, телефонограмою, смс-повідомленням з використанням мобільного зв’язку; проводити з учасниками судового процесу роз’яснювальну роботу щодо альтернативних шляхів отримання процесуальної кореспонденції (e-mail, Електронний суд, отримання документів нарочно).
Крім того, зважаючи що 2020 рік ознаменувався запровадженням карантинних заходів, які продовжено у 2021 році і суди, на відміну від багатьох інших органів, ні на день не зупиняли свою роботу навіть у періоди локдауну та неодноразових спалахів захворювання коронавірусною інфекцією серед працівників суду, відсутні кошти для забезпечення суду в належному обсязі засобами протиепідемічного захисту та дезінфекції.
Критичною залишається ситуація з фінансуванням заробітної плати працівників апарату суду. Видатки на оплату праці працівників апарату суду покривають лише обов’язкові виплати. На заробітну плату затверджено 91% від минулого року. Оклади працівників суду затверджені на рівні вересня 2020 року. При таких показниках заробітна плата у 60% працівників апарату (секретарі судового засідання, судовий розпорядник, секретарі суду) в середньому складає менше 5000 грн., що є навіть меншим мінімальної заробітної плати.
Така ситуація призводить до порушень трудових гарантій працівників апарату суду, збільшення соціальної напруги, відтоку кваліфікованих кадрів.
Незважаючи на численні звернення судових установ до органів законодавчої та виконавчої влади питання відновлення повноцінного фінансування судових органів та недопущення порушення прав людини щодо забезпечення здійснення правосуддя залишається відкритим.