Принцип спеціалізації суддів і судів сприяє якісному розгляду справ і забезпечує єдність судової практики. Ліквідація або об’єднання всіх судів під одним дахом не вирішить проблему розрізненості судової практики.
З такими аргументами на захист спеціалізованих судів до колег звернувся Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов на круглому столі «Вплив реформи судової влади України на забезпечення єдності судової практики», який сьогодні проходив в Києві.
Суддя зазначив, що за рік 3 вищі спеціалізовані суди розглядають більше 200 тисяч справ і заяв, а Верховний Суд в свою чергу з такою кількістю справ не впорається. З іншого боку, якщо запровадити процесуальні фільтри, які б, можливо, зменшили кількість справ, що надходила б до ВСУ, це стало б перепоною в доступі громадян до правосуддя.
Як повідомляє кореспондент "ЗіБ", на думку Б.Львова, Верховний Суд має виконувати функцію органу, який забезпечує єдність судової практики.
Нагадаємо, Пленум ВСУ виступив з ініціативою змін до Конституції в частині ліквідації спеціалізованих судів, що викликало спротив серед окремих суддів. Так, голова ВАСУ Олександр Нечитайло розкритикував ідею ліквідацію адмінсудів.
Окрім того, Б.Львов поділився з присутніми на круглому столі способом вирішення проблеми виникнення юрисдикційних спорів. На його думку, слід встановити наступне - аби юридичні особи несли однакові судові витрати за звернення до адміністративних та господарських судів.
Наприклад, на сьогодні максимальний судовий збір у спорах майнового характеру обійдеться у наступну суму:
- перша інстанція:
1) господарські суди: 73 тис грн. 2) адміністративні суди: 4 872 грн
- друга інстанція:
1) господарські суди: 36 540 тис грн.
2) адміністративні суди: 2 436 грн
- третя інстанція:
1) господарські суди: 36 540 тис грн
2) адміністративні суди: 3 410 грн 40 коп.
Якщо підсумувати ці цифри, то в результаті, за словами Львова, розгляд справи у господарських обійдеться в 146 160 грн, а в адміністративних – 10 718.
Зрозуміло, зазначає суддя, що позивач буде звертатись до того суду, де менший судовий збір.