flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

ПАРЄ прийняла Резолюцію, що закликає уряди держав-членів гарантувати незалежність національних інституцій з прав людини

14 серпня 2014, 13:34

 Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла Резолюцію щодо покращення співпраці між національними інституціями з прав людини (НІПЛ) і парламентами. Про це повідомляє прес-служба Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Нагадаємо, на Україні національною інституцією з прав людини є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Створення цієї інституції передбачено ст. 101 Конституції України для здійснення парламентського контролю за дотриманням конституційних прав і свобод людини.

Зокрема, у своїй Резолюції ПАРЄ закликає держави-​​члени Асамблеї активно взаємодіяти з НІПЛ, поважаючи їх незалежність, з питань забезпечення принципів рівності і недискримінації, запитувати їх думку і використовувати висновки та рекомендації при розробці законів, політики, а також у правозастосовчій діяльності.

Парламентська Асамблея звертає увагу держав-членів на необхідність забезпечити НІПЛ необхідним фінансуванням і людськими ресурсами для можливості реалізовувати свій мандат, а також уникати бюджетних скорочень, які могли б зашкодити їх незалежності і здатності виконувати свої функції.

Крім того, Асамблея закликає національні парламенти держав-членів розробити механізми офіційної співпраці з НІПЛ при повній повазі їхніх незалежності, радитися із зазначеними інституціями при підготовці проектів законів та використовувати їх як джерело інформації про ситуацію із забезпеченням принципів рівності, прав людини і недискримінації. У тісній взаємодії з НІПЛ також необхідно співпрацювати з питань забезпечення дотримання міжнародних договорів з прав людини та рішень контролюючих органів та механізмів цих договорів, в тому числі виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Важливим аспектом є також здійснення національними парламентами моніторингу та вивчення будь-якого нового законодавства про статус та діяльність НІПЛ або запропонованих змін до чинного законодавства, які могли б вплинути на гарантії повної незалежності НІПЛ від держави, і отримувати інформацію від НІПЛ з приводу будь-яких загроз їх незалежності або функціонуванню.

В Резолюції ПАРЄ також наголошується, що НІПЛ, в свою чергу, повинні забезпечити, у разі необхідності, надання коментарів до законопроектів і своєї оцінки їх потенційного впливу на права людини, а також організовувати інформаційні заходи з питань прав людини, рівності і недискримінації для членів парламенту , тим самим сприяючи їх обізнаності і здатності здійснювати діяльність з цих питань.

Парламентська Асамблея закликає НІПЛ підтримувати зміцнення парламентського контролю за дотриманням прав людини над виконавчою владою, надаючи цільову інформацію та відповідні рекомендації парламентаріям. На ці інституції також покладено завдання організовувати конференції з

питань виконання рекомендацій моніторингових механізмів Ради Європи, заключних зауважень договірних органів ООН і рекомендацій в рамках Універсального періодичного огляду Ради ООН з прав людини.

З метою підвищення ефективності взаємодії для досягнення конкретних результатів Асамблея закликає парламенти та НІПЛ проводити спільні заходи з підвищення обізнаності в питаннях рівності та недискримінації. В Резолюції також йдеться про те, що для налагодження співпраці між НІПЛ та парламентами слід призначити особу, відповідальну за таку співпрацю, а також розвивати партнерські відносини в галузі прав людини шляхом залучення національних органів, в тому числі міжурядових організацій та міжнародних фінансових інститутів, зокрема в галузі забезпечення принципів рівності і недискримінації.

Джерело: Юридическая Практика