Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін і суддя Віктор Шишкін на запрошення Голови Конституційного Суду Республіки Молдова Олександру Тенасе 8-9 вересня 2014 року взяли участь у міжнародній конференції «Роль конституційного правосуддя у захисті цінностей верховенства права», що відбулася в столиці Молдови Кишиневі.
Науковому заходу передувало урочисте засідання з нагоди 20-річчя ухвалення Конституції Республіки Молдова, учасниками якого були лідери Молдовської держави, керівники та судді органів конституційної юрисдикції 25 країн світу, представники судових органів, правоохоронних структур та правозахисних і наукових інституцій Європейського Союзу. З вітальними промовами на урочистостях виступили Президент Республіки Молдова Ніколає Тімофті, Голова парламенту Ігор Корман, Прем’єр-міністр Юріє Лянке, Голова Конституційного Суду Молдови Олександру Тенасе, Голова Венеціанської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо.
Голова КСУ Юрій Баулін від імені суддів Конституційного Суду України привітав організаторів форуму з визначною датою в житті їхньої держави та відзначив важливість і актуальність винесеної на обговорення теми захисту цінностей правової держави та ролі конституційного правосуддя в цьому питанні. У своєму виступі він зазначив, що ідея правової держави має тривалу історію і посідає важливе місце в політичних вченнях минулого. На їх основі сформувалися такі основоположні принципи сучасної правової держави, як верховенство правового закону, його панування в усіх сферах суспільного життя; реальність прав і свобод громадян; взаємна відповідальність держави і особи; розподіл влади на законодавчу, виконавчу і судову; наявність ефективних форм контролю і нагляду за виконанням законів. Разом з тим критеріями, що дають можливість визначити демократичність законів, діючих в тій чи іншій країні, є загальнолюдські цінності, покладені в основу прийнятих світовою спільнотою документів. Один із них – «Загальна декларація прав людини», що є основним орієнтиром в цьому напрямку. Таким чином, висока цінність правової держави полягає в тому, що вона прагне бути гарантом свободи, тому пріоритет прав людини по відношенню до держави є її первинною, визначальною і системоутворюючою ознакою, наголосив промовець.
Конституція України, проголосивши Україну демократичною, правовою і соціальною державою, визначила суттю і напрямком її діяльності права і свободи людини та їх гарантії, зауважив Юрій Баулін, навівши при цьому Рішення КСУ від 22 вересня 2005 року, в якому Суд зазначив: принцип правової держави вимагає від неї утримуватися від обмеження загальновизнаних прав і свобод людини і громадянина. Водночас очільник Суду наголосив на необхідності забезпечити надійний захист цінностей правової держави відповідним державним механізмом, важливу роль в якому відіграють органи конституційної юрисдикції, що підтримують рівновагу між загальновизнаними вимогами до правової держави та їх практичною реалізацією при формуванні системи законодавчих актів.
На завершення Голова КСУ висловив переконання, що необхідним фактором, який визначає успіх багатьох перетворень у державному і політичному житті сучасного суспільства, є рівень політичної та правової культури. «Необхідно позбавлятися від того правового нігілізму, який особливо відчутно проявився останнім часом не тільки у громадян, але і в представників державного апарату. Повага і дотримання конституції, законів усіма членами суспільства, всіма посадовими особами, органами державної влади, органами місцевого самоврядування – невід`ємна риса демократичної, правової держави», – підкреслив у своєму виступі Юрій Баулін.
У ході науково-практичної частини форуму його учасники обговорили низку доповідей, присвячених таким важливим проблемам, як пошук ефективних засобів захисту прав людини, забезпечення соціального захисту в умовах фінансової кризи, утвердження конституційних принципів у житті суспільства, забезпечення конституційної ідентичності в умовах глобалізації. Суддя КСУ Віктор Шишкін підготував до цього заходу наукову доповідь «Роль індивідуальної ініціативи щодо тлумачення положень законів України в забезпеченні загального інтересу», яка разом з текстами інших виступів буде опублікована в підсумкових матеріалах конференції.
У межах конференції Юрій Баулін і Віктор Шишкін взяли участь у робочій зустрічі з Головою КС Молдови Олександру Тенасе, мали низку робочих контактів зі своїми зарубіжними колегами з питань співпраці між органами конституційної юрисдикції України та європейських держав. Українські конституціоналісти також поспілкувалися з Послом України в Республіці Молдова Сергієм Пирожковим, обговорили з ним проблеми двостороннього співробітництва між Україною і Молдовою у сфері міжнародного права та захисту прав людини.