Одним із успішних кроків в реформуванні ДВС було б запровадження системи приватного виконання судових рішень поруч з державною виконавчою службою. Таку думку на спільному засіданні Комітету з конкурсного права Асоціації правників України та ГО «ВСРО фахівців конкурсного процесу» висловила Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права.
Як повідомили „ЗіБ” в АПУ, пропозиції правників побудовані на таких основних засадах:
1. Кваліфікаційні вимоги до приватних виконавців: вища юридична освіта, стаж роботи у професії, здача кваліфікаційного екзамену, проходження стажування за фахом діяльності у державного або приватного виконавця.
2. Хто приймає рішення про допуск до професії: на першому етапі буде логічно, що такий допуск до професії робитиме Міністерство юстиції України. Після становлення системи ці функції мають бути передані фаховій громадськості. Однак спочатку ключові правила гри має встановлювати Мін’юст і, відповідно, здійснювати контроль за їх виконанням.
3. Питання порушення норм законодавства та правил, встановлених Мін’юстом, має розглядати кваліфікаційно-дисциплінарна комісія, повноваження якої мають згодом перейти до громадськості, коли будуть сформовані органи самоврядування.
4. До повноважень приватних виконавців правники пропонують віднести стягнення грошей та майна по всім категоріям справ, окрім тих, які можуть нести високу соціальну напругу та містити широкі можливості для зловживань (аліменти, виселення з квартири тощо). Також із сфери компетенції приватних виконавців на першому етапі пропонується виключити стягнення з або на користь державних органів та державних підприємств.
На підтримку думки колег, суддя Верховного суду України Микола Гусак навів статистику: «лише 3,7% судових рішень наразі виконується державною виконавчою службою - це шлях в нікуди».Тож, наразі основна мета Комітету з конкурсного права - донести до керівництва держави необхідність реформування системи виконання судових рішень та здійснити належний громадський контроль за її впровадженням. Для цього члени Комітету розпочали діалог зі Світовим банком, сподіваючись на його підтримку в лобіюванні реформи. У свою чергу, фінансовий економіст Світового банку Колін Масенік, яка взяла участь у засіданні, повністю розділила думку фахівців конкурсного процесу.