Вперше в українському судочинстві було прийнято постанову, в якій судам роз’яснено, як при відправленні правосуддя має застосовуватись міжнародний договір України, міжнародне право та які особливості цього.
Як повідомили “ЗіБ” у ВССУ, Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ схвалив постанову «Про застосування судами міжнародних договорів України при здійсненні правосуддя».
За словами судді ВССУ Сергія Хопти, в постанові роз’яснено:
- питання набрання чинності міжнародними договорами, у яких випадках вони стають частиною національного законодавства та який порядок їх укладення, виконання й припинення.
- що таке ратифікація міжнародних договорів;
- що таке застереження до договорів окремих держав і як це впливає на юридичну дію, тобто чинність положень договору.
Варто выдзначити, що за змістом ст. 9 Конституції України, норм ЦПК України неправильне застосування загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів може бути підставою для скасування чи зміни судових рішень. Окрім того, значну увагу у постанові приділено Віденській конвенції про право міжнародних договорів, а особливо питанням тлумачення міжнародного договору. Надзвичайно важливими для суддів, зазначив Сергій Хопта, є роз’яснення щодо імунітету держави. У постанові наведено приклади так званої у міжнародному праві реторсії, за яких умов можливе пред’явлення позову до іноземної держави, накладення арешту на майно, що належить іноземній державі тощо.
У постанові також висвітлено правові питання, які вирішує, зокрема, Європейський комітет із правового співробітництва Ради Європи, Європейський комітет із проблем злочинності Ради Європи, наприклад, у зв’язку із застосуванням Конвенції про передачу засуджених осіб, Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом. Зверніть увагу, постанова містить роз'яснення практики застосування Європейської конвенції про видачу правопорушників.