flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Судді продовжують працювати над ювенальною юстицією

23 грудня 2014, 10:17

 В Україні продовжується робота над стратегією розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, яка складатиметься з розділів щодо досудового розслідування та судового розгляду справ цієї категорії, а також міститиме рекомендації стосовно змін до національного законодавства. Про це йшла мова під час засідання робочої групи з питань судового процесу в Івано-Франківському міському суді, повідомили “ЗіБ” у ВССУ.

Судді та експерти під час засідання робочої групи обговорили стратегію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх та напрацьовані методичні рекомендації. Очікується, що за результатами роботи буде підготовлено пакет документів і запропоновано на розгляд органам державної влади. У ньому висвітлюватимуться питання ювенальної юстиції, зокрема щодо попередження злочинності серед підлітків, покарання за скоєні злочини і перевиховання неповнолітніх.

Окрім того, обговорювались дискусійні питання, пов’язані зі здійсненням провадження за участю неповнолітніх. Розглядаючи справи такої категорії, саме суд вирішує, відкритим чи закритим має бути судове засідання. Водночас неодноразово наголошувалось, що відповідно до міжнародних стандартів процес за участю неповнолітнього має бути закритим, крім випадків, якщо про відкритість засідання просить захист неповнолітнього. На думку експертів, така практика сприятиме дотриманню міжнародних стандартів приватності життя неповнолітнього.

У свою чергу суддя ВССУ Валентина Щепоткіна звернула увагу на проблему якості досудового слідства у справах за участю неповнолітніх. Новим Кримінальним процесуальним кодексом, зазначила суддя, не передбачено повернення справи на додаткове розслідування. І хоча це було зроблено з метою недопущення тяганини розгляду кримінальних справ, такий крок має деякі негативні наслідки. «Органи слідства фактично зняли з себе обов’язок всебічного й об’єктивного розслідування. Проте, якщо на цьому етапі провадження щодо неповнолітнього відбувалося за відсутності адвоката, законного представника, педагога, то і в судовому засіданні від доказів, отриманих у такому кримінальному провадженні, не буде жодної користі», – наголосила Валентина Щепоткіна.

Учасники робочої групи зійшлися на думці, що доцільно було б продовжити обговорення актуальних питань ювенальної юстиції за участю  представників правоохоронних органів та адвокатів.

У рамках заходу учасники робочої групи відвідали нещодавно облаштований в приміщенні Івано-Франківського міського суду зал судових засідань, спроектований на основі канадського досвіду. В ньому забезпечено максимально комфортні умови для неповнолітніх під час розгляду кримінальних проваджень за їх участю. Насамперед передбачено можливість проведення дистанційного допиту неповнолітнього з використанням відеозв’язку. Тобто неповнолітній може брати участь у засіданні як безпосередньо, так і дистанційно. Для цього в приміщенні суду виділена спеціальна кімната, де підліток зі своїми законними представниками може спостерігати за перебігом судового засідання через встановлені монітори. Крім того, для зменшення психологічного тиску на неповнолітнього у залі немає ґрат. Як зазначають експерти, такі заходи забезпечують дотримання прав неповнолітньої особи, а також  якнайменше її травмують.