В особливих випадках з метою забезпечення прав переселенців місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви.
Зміна норм про порядок відкриття спадщини передбачено Законом "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини" (проект №1534), який сьогодні було підписано Президентом України Петром Порошенком.
У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій вище, місцем відкриття спадщини є
місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.Відповідна спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічний порядок стосується також спадкодавців, останнім місцем проживання яких є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України.
Відзначимо, редакція документа, прийнята в першому читанні передбачала, що такі зміни щодо місця відкриття спадщини застосовуються до всіх осіб, а не тільки по відношенню до переселенців.