Нормою ст. 63 Правил адвокатської етики встановлюється певна презумпція того, що ВКДКА здійснює перерозподіл та направлення заяв (скарг) на членів органів адвокатського самоврядування до КДКА іншого регіону з метою забезпечення неупередженості та об’єктивності при розгляді таких скарг.
Такого висновку дійшов Київський апеляційний адміністративний суд, залишивши постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/18658/14 без змін. Копія відповідної ухвали КААС надійшла до секретаріату ВКДКА, повідомляє “ЗіБ” з посиланням на Комісію.
КААС виходив з того, що Правила адвокатської етики слугують обов’язковою для використання адвокатами системою орієнтирів при збалансуванні, практичному узгодженні ними своїх багатоманітних та іноді суперечливих професійних прав та обов’язків відповідно до статусу, основних завдань адвокатури та принципів її діяльності, визначених Конституцією України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законодавчими актами України, а також закріплюють єдину систему критеріїв оцінки етичних аспектів поведінки адвоката у дисциплінарному провадженні КДКА.
Нагадаємо, відповідно до ПАЕ, у разі звернення із скаргами щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення Правил адвокатської етики адвокатів, яких обрано до органів адвокатського самоврядування, чи якщо скаржниками стосовно порушення цих Правил виступають адвокати, яких обрано до органів адвокатського самоврядування, з метою забезпечення неупередженості та об’єктивності при розгляді зазначених скарг Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури забезпечує перерозподіл та направлення таких заяв (скарг) для розгляду до КДКА іншого регіону, ніж регіон, в якому зазначений адвокат входить до органів адвокатського самоврядування.
Водночас, частиною третьою статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України. Вказаним Законом не передбачено будь-яких виключень із загального правила визначення територіальної юрисдикції КДКА регіону, до якої підлягають направленню заяви (скарги) щодо поведінки адвоката.
Через неузгодженість цих норм на практиці виникла ситуація, за якої КДКА регіонів почали повертати до ВКДКА скарги на адвокатів без їх розгляду по суті. Через це ВКДКА вимушена була звернутися до Ради адвокатів України з ініціативою щодо включення питання внесення змін до ПАЕ до порядку денного з’їзду адвокатів України.