Депутати погодили зміни щодо підслідності органів безпеки, державного бюро розслідувань та органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.
Це передбачено Законом (проект №2542а) "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рекомендацій Європейського Союзу з виконання Україною плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно уточнення підслідності органів досудового розслідування", який 10.11.2015 року було прийнято в цілому.
Редакція документу, прийнята в першому читанні передбачала, що слідчі органів безпеки не зможуть більше розслідувати злочинів проти миру та безпеки людства. В процесі підготовки документу до другого читання депутати вирішили, що в період АТО такі зміни будуть недоречними, зокрема, з огляду на те, що лише органи СБУ на сьогодні здатні забезпечити необхідні розшукові та спеціально-технічні заходи. Тож Закон лише додав повноважень слідчим органів безпеки, так, тепер вони також здійснюватимуть досудове розслідування злочинів, передбачених ст. 110-2, 114-1, 258 - 258-5 КК, а саме - злочини, пов'язані з тероризмом, фінансуванням дій, пов'язаних із захопленням влади, перешкоджанням законних дій військових формувань.
Зауважимо, текст Закону на сайті ВР наразі відсутній. З огляду на це зазначимо, вищевказані положення щодо повноважень слідчих органів безпеки передбачені редакцією
документу, підготовленою до другого читання (текст від 4.11.2015). Тож більш конкретно можна буде говорити після публікації відповідного тексту.
Водночас справами про фіктивне підприємництво та підробленням документів, які подаються для реєстрації бізнесу займуться слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.
Закон також передбачає, що слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування злочинів:
1) вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України “Про державну службу”, особами, посади яких віднесено до першої - третьої категорій посад державних службовців, суддями та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро;
2) вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро України, заступником Генерального прокурора України – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або іншими прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України;
3) проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини), крім злочинів, передбачених статтею 422 КК.
До дня введення в дію положень ч. 4 ст. 216 КК (підслідність слідчих органів державного бюро розслідувань) повноваження щодо досудового розслідування здійснюють слідчі органів прокуратури, які користуються повноваженнями відповідних слідчих бюро розслідувань.
Джерело: http://zib.com.ua/