flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Суд проаналізував практику щодо злочинів проти власності

12 січня 2016, 13:42

Київський районий суд м. Одеси здійснив аналіз судової практики з розгляду кримінальних справ про злочини проти власності (ст. 185-198 КК України) за 2015 рік. Загалом за 2015 рік до суду надійшло 293 обвинувальних актів за даною категорією справ, що майже вдвічі більше, ніж в минулому році.

Як пояснили "ЗіБ" у суді, проведений аналіз справ цієї категорії показав, що найбільше обвинувальних актів за вказаний період надійшло до суду:

- за ст. 185 КК України (крадіжка) – 168 кримінальних проваджень або 57,3%, з яких 135 чи 80,4% вже розглянуто з постановленням обвинувальних вироків.

- 59 кримінальних провадження, що становить 20%, надійшло за ст. 190 КК України (шахрайство), з них розглянуто з постановленням обвинувального вироку 28 справ або 47,5 % ;

-  38 кримінальних проваджень або 13%, за ст. 186 КК України (грабіж), розглянуто з постановленням вироку 32 чи 84,2% справи;

- за ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна), 187 КК України (розбій), 189 КК України (вимагання) - 28 обвинувальних актів або 9, 6 %, з яких розглянуто 24  справи з постановленням вироку (85, 7. %).

Переважна більшість засуджених – це особи від 18 до 50 років. Зазвичай, це чоловіки, однак, наприклад, серед справ за статтею «шахрайство» більшість засуджених - жінки. Серед злочинів, які вчинили неповнолітні, превалюють крадіжки, грабіж та розбій.

Необхідно зауважити, що при скоєнні даних злочинів більше половини засуджених знаходились у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Серед основних видів покарання переважну більшість становить позбавлення волі на певний строк, яке застосовано до 65 осіб або 48,6% по 55 кримінальним провадженням та арешт, що застосований до 18 осіб, що складає 11,5%. Розповсюдженим видом покарання також є штраф та застосування звільнення від відбування покарання з іспитовим строком. Протягом 2015 року звільнено від покарання з випробуванням 48 осіб, що становить 32 % від засуджених.

Наприклад, вироком Київського районного суду м. Одеси від  28.04.2015 року, встановлено що громадянин Д. 12.02.2015 року, приблизно о 00:30 год., знаходячись біля будинку №15, розташованого

по вул. Львівській в м. Одеса, з корисливих мотивів, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на відкрите викрадення чужого майна, застосувавши насильство, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я, яке виразилося в нанесенні удару коліном в обличчя М., відкрито викрав майно останнього, а саме: мобільний телефон марки “FlyIQ4413” чорного кольору в чохлі чорного кольору, заподіявши тим самим останньому матеріальний збиток на загальну суму 1936 гривень 99 копійок. З викраденим майном Д. з місця вчинення кримінального правопорушення зник, розпорядившись ним на власний розсуд. Таким чином, своїми умисними діями він вчинив кримінальне правопорушення, за кваліфікуючими ознаками ст. 186 ч.2 КК України – відкрите викрадення чужого майна (грабіж), поєднаний з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого.  

Суд визнав таку особу винною у скоєнні кримінального правопорушення,  передбаченого ч.2 ст.186 КК України та призначив покарання у вигляді 4 років позбавлення волі, але на підставі ст. 75 КК України особу звільнено від відбування основного призначеного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк 2 роки.

Необхідно зазначити, що при розгляді кримінальних проваджень до осіб, як правило, застосовується запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, застави, особистого зобов'язання та тримання під вартою.

З 168 кримінальних проваджень (57,13%), в яких були винесені обвинувальні вироки, до апеляційного суду Одеської області було направлено 48 справ за скаргами сторін. При перегляді рішень в апеляційній інстанції було скасовано 6 обвинувальних вироків та 5

обвинувальних вироків - частково змінено. Окрім того, 4 з таких справ направили до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, рішення Київського районного суду м. Одеси та апеляційного суду Одеської області залишено без змін.

Результати аналізу свідчать, що у 2015 році кількість справ, що надійшли до Київського районного суду м. Одеси за категорією злочини проти власності збільшилась майже вдвічі в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Разом із тим, процесуальні строки розгляду таких справ не порушуються.

В суді також зауважують, що при розгляді даної категорії справ суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, матеріали що характеризують особу обвинуваченого та відповідні обставини справи.