flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Від алкоголю до криміналу

28 січня 2016, 14:10

Торік кількість злочинів проти власності збільшилася вдвічі

в„–4 (1250) 23.01—29.01.2016

СЕРГІЙ ЧВАНКІН, голова Київського районного суду м.Одеси

Київський районний суд м.Одеси підрахував кількість кримінальних проваджень щодо злочинів проти власності за 2015 рік, в яких були винесені обвинувальні вироки, засвідчивши в такий спосіб погіршення криміногенної ситуації порівняно з попереднім роком.

 

Шахрайство — справа жіноча

Стаття 41 Конституції закріплює, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, воно є непорушним. Проте злочини проти власності є одними з найпоширеніших.

До цієї категорії злочинів Кримінальний кодекс, крім іншого, відносить: крадіжку (ст.185), грабіж (ст.186), розбій (ст.187), вимагання (ст.189), шахрайство (ст.190), привласнення та розтрату майна (ст.191).

Загалом торік до Київського районного суду м. Одеси надійшло 293 обвинувальні акти в цій категорії справ. Проведений аналіз показав, що найбільше справ за вказаний період порушувалося:

• за ст.185 КК (168 кримінальних проваджень, або 57,3%, з яких 135 (80,4%) вже розглянуто з постановленням обвинувального вироку);

• за ст.190 (59 кримінальних проваджень, або 20%, з яких 28 (47,5%) розглянуто з постановленням обвинувального вироку);

• за ст.186 (38 кримінальних проваджень або 13%, 32 (84,2%) з яких розглянуто з постановленням вироку);

• а також за стст.191, 187,189 КК (28 обвинувальних актів).

Переважна більшість засуджених — це особи від 18 до 50 років. Зазвичай це чоловіки, однак за статтею «Шахрайство» більше засуджено жінок. Серед злочинів, які скоїли неповнолітні, превалюють крадіжки, грабіж і розбій.

З корисливих мотивів

Прикметно, що під час скоєння цих злочинів більшість засуджених перебували у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Серед основних видів покарання можна назвати позбавлення волі на певний строк, застосоване до 65 осіб (48,6%) в 55 кримінальних провадженнях, та арешт, застосований до 18 осіб (11,5%). Поширеним також є штраф та звільнення від відбування покарання з іспитовим строком. Протягом 2015 року від покарання з випробуванням звільнено 48 осіб (32% засуджених).

Наприклад, вироком Київського райсуду м.Одеси від 28.04.2015 встановлено, що 12.02.2015 приблизно о 00:30 громадянин Д., перебуваючи біля буд.15 на

вул.Львівській у м.Одесі з корисливих мотивів, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на відкрите викрадення чужого майна, застосувавши насильство, яке полягало в заподіянні удару коліном в обличчя М., відкрито викрав майно останнього, а саме: мобільний телефон чорного кольору в чохлі чорного кольору, заподіявши тим самим потерпілому матеріальний збиток на загальну суму 1936 грн. 99 коп. З місця вчинення кримінального правопорушення Д. зник разом з майном, розпорядившись ним на власний розсуд.

Таким чином, своїми умисними діями він вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.186 КК («відкрите викрадення чужого майна (грабіж), поєднане з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого»).

Суд визнав Д. винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.186 КК, та призначив покарання у вигляді 4-х років позбавлення волі. Але на підставі ст.75 КК його звільнено від відбування основного покарання з іспитовим строком 2 роки.

Статистика насторожує

Необхідно зазначити, що при розгляді кримінальних проваджень до осіб, як правило, застосовується запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, застави, особистого зобов’язання та тримання під вартою.

Прикметно, що зі 168 кримінальних проваджень (57,13%), в яких було винесено обвинувальні вироки, до апеляційного суду Одеської області надійшло 48 справ, порушених  за скаргами сторін. При перегляді рішень було скасовано 6 обвинувальних вироків, а 5 — частково змінено. Також 4 справи були направлені до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, який залишив без змін рішення Київського районного суду м.Одеси та Апеляційного суду Одеської області.

Результати проведеного аналізу свідчать: торік кількість кримінальних справ, що надійшли до Київського районного суду м.Одеси категорії «злочини проти власності», зросла майже вдвічі порівняно з аналогічним періодом 2014-го.

Разом з тим процесуальні строки розгляду таких справ не порушуються. Суд ураховує ступінь тяжкості скоєного злочину, матеріали, що характеризують особу обвинуваченого, та обставини справи, що пом’якшують і обтяжують призначене покарання.