Будь-які заходи забезпечення кримінального провадження, оперативно-розшукові заходи та слідчі (розшукові) дії, в тому числі негласні, відносно адвоката, застосування до нього запобіжного заходу, затримання або будь-яке обмеження свободи пересування адвоката здійснюються лише на підставі рішення апеляційного суду.
Такі зміни до ст.23 Закону про адвокатуру (Гарантії адвокатської діяльності) містить відповідний законопроект, розроблений робочою групою при Раді з питань судової реформи. Діючий Закон таких обмежень не містить.
Вищевказане рішення щодо адвоката прийматиметься за клопотанням Генерального прокурора України, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя та виключно у зв’язку із кримінальними правопорушеннями, вчиненні яких підозрюється адвокат.
Також проект передбачає заборону:
1) проникнення в житло або інше володіння адвоката, приміщення, в якому він здійснює адвокатську діяльність, проведення в них огляду, обшуку чи інших слідчих дій, а також проведення особистого обшуку адвоката, огляду, витребування чи вилучення речей та документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
2) збирання інформації в будь-якій формі та спосіб щодо спілкування, листування, інших комунікацій (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката, помічника адвоката з клієнтом.
У випадку, якщо таке спілкування було зафіксовано, відповідні записи повинні бути негайно знищені, а їх будь-яке використання є незаконним.
Згідно з проектом у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає вичерпний перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Відомості, предмети (речі) та документи, отримані в ході здійснення заходів забезпечення кримінального провадження, оперативно-розшукових заходів або слідчих дій стосовно адвоката, не можуть бути використані в якості доказів обвинувачення щодо його клієнта. Вказані заборони не стосуються знаряддя (засобів) злочину, а також предметів (речей), заборонених до обігу, або обіг яких обмежений у
відповідності до законодавства України.
З проектом можна ознайомитись за посиланням.