flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

В ОАСК роз'яснили питання відводу суддів

15 березня 2016, 15:36

Питання відводу суддів залишається одним із актуальних та викликає численні суперечності, пов’язані із непоодинокими заявленнями необґрунтованих відводів суддів. Які підстави заявлення відводу та наслідки цього роз’яснюють в Окружному адміністративному суді Києва.

Відповідне роз'яснення пыдготовлене в рамках проекту ОАСК «Обізнаний – значить озброєний», повідомляє "ЗіБ" з посиланням Окружний адмінсуд Києва.

Підстави

Згідно ст.27-28 Кодексу адмінсудочинства суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і відводиться у випадку, якщо він вже брав участь у розгляді цієї справи або пов'язаної з нею справи як представник, секретар судового засідання, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, чи якщо він є членом сім'ї або близьким родичем сторони або інших осіб, які беруть участь у справі. Також відвід (самовідвід) повинен бути заявлений, якщо суддя прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи та за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді.

Для того, щоб ці обставини лягли в основу заяви про відвід, вони повинні бути доведеними.

Крім того, суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої інстанції, вже не може брати участі у вирішенні цієї ж справи в судах вищих інстанцій, у перегляді справи Верховним Судом України, а також у новому її розгляді у суді першої інстанції після скасування попередньої постанови або ухвали про закриття провадження в адміністративній справі. А суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді будь-якої інстанції, у перегляді справи ВСУ, не може брати участі у розгляді

заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у цій же адміністративній справі.

Вирішення питання

За наявності однієї із вищевказаних підстав, суддя повинен заявити собі самовідвід або це можуть зробити особи, які беруть участь у справі.  Вмотивовану позицію про відвід необхідно заявити у письмовій або усній формі.  

«Дуже часто заяви про відвід суддів сторони чи їх представники пишуть на ім’я голови суду, чи його заступників, але це не правильно. Заяву з аргументами та доказами про наявність підстав для відводу необхідно писати на ім’я судді, який веде справу одноособово, або головуючому колегії суддів. Слід пам’ятати, що у суді першої інстанції відвід, у тому числі самовідвід, можна заявляти до початку з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами», - роз’яснює суддя-спікер Окружного адміністративного суду міста Києва Марина Бояринцева.

Заява про відвід розглядається тим же судом, який розглядає справу. В разі, якщо особа бажає дати пояснення суду, суд зобов’язаний вислухати її, а також думку осіб, які беруть участь у справі. Суддя, якому заявлено відвід, пояснення з приводу підстав відводу не надає, оскільки зрозуміло, що суд, якому заявлено відвід, знає думку судді, який буде цю заяву розглядати, адже це одна особа. Однак суд повинен обов’язково заслухати думку інших осіб, які беруть участь у справі.

Питання про відвід одного судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду. В разі, якщо відвід заявлений декільком суддям чи колегії суду в цілому, заява про відвід вирішується простою більшістю голосів. У разі, якщо під час розгляду справи до суду надійшло декілька заяв про відвід, вони можуть бути вирішені однією ухвалою суду з обов'язковим зазначенням у мотивувальній частині аналізу підстав окремо для

кожного відводу.

Ухвала про задоволення заяви про відвід, як і ухвала про відмову в задоволення заяви про відвід окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Не оскаржується також ухвала про залишення заяви про відвід без розгляду. Проте заперечення щодо такої ухвали теж може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.

Наслідки

У разі задоволення судом заяви про відвід судді, який одноособово розглядав справу, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею. В такому разі справа відкладається до вирішення питання про заміну відведеного судді іншим суддею цього суду, про що виноситься ухвала суду. Як правило, у зв'язку з відводом судді, вирішення справи відкладається з таким розрахунком, щоб знову призначений суддя чи колегія суддів мали змогу ознайомитися з матеріалами справи.

Якщо справа розглядалась колегією суддів, у разі задоволення заяви про відвід комусь із суддів або всьому складу суду, справа розглядається тим самим кількісним складом колегії суддів без участі відведеного судді, який повинен бути замінений на іншого суддю, або іншим складом суддів. Новий суддя призначається в порядку автоматичного розподілу за загальними правилами.

У випадку, якщо в суді, де відбулася заміна відведеного судді чи всього складу суду, неможливо утворити новий склад суду, то справа передається в інший, найбільш територіально наближений суд.