ЮРЛІГА традиційно пропонує ознайомитися з добіркою останніх подій судового світу
Верховний Суд України
Судова палата у цивільних справах
Суд не визнає порука припиненим, якщо є рішення про стягнення боргу з поручителя
Розглянувши справу № 6-1199цс16 , Судроз'яснив , що якщо рішенням суду, що набрало законної сили, задоволено вимоги кредитора до поручителя, немає підстав для застосування положень частини 4 ст. 559 ГК . Згідно з цією нормою порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом 6 місяців з дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явив вимоги до поручителя.Якщо термін основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явив позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Квартира, переобладнана з іпотечного нежитлового приміщення, залишається в іпотеці
Розглянувши справу № 6-1213цс16 , Суд роз'яснив , що в разі переходу права власності на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи, іпотека є дійсною для набувача відповідного нерухомого майна, навіть у тому випадку, якщо до його відомості не доведена інформація про обтяження майна іпотекою . Особа, до якої перейшло право власності на предмет іпотеки, набуває статус іпотекодавця і має всі його права і несе всі його обов'язки за іпотечним договором у тому обсязі і на тих умовах, які існували до набрання ним права власності на предмет іпотеки. Переобладнана з нежитлового приміщення квартира не є новоствореним об'єктом нерухомого майна, оскільки створена з прив'язкою до вже існуючої закладеної нерухомості, з використанням її функціональних елементів.
На присуджені, але невиплачені суми нараховуються 3% річних та інфляційні втрати
При розгляді справи № 6-1946цс15 Суд прийшов до висновку , що дія статті 625 ЦК поширюється на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено спеціальними нормами, що регулюють суспільні відносини з приводу виникнення, зміни або припинення окремих видів зобов'язань. На підставі судового рішення між сторонами виникло грошове зобов'язання в зв'язку зі стягненням компенсації частки права власності в нерухоме майно. Невиконання такого зобов'язання обумовлює застосування положень частини другої статті 625 ЦК.
Якщо боржник віддав борг за рішенням суду, іпотека припиняється
Розглянувши справу № 6-118цс16 , Суд роз'яснив , що іпотека припиняється у разі припинення основного зобов'язання, зокрема, на підставі виконання. При цьому законодавство не вимагає від іпотекодавця будь-яких дій, пов'язаних з припиненням іпотеки оскільки іпотека, за відсутності іншої обґрунтованої заборгованості припиняється за фактом припинення виконанням основного зобов'язання. Отже, за відсутності обґрунтованої заборгованості позичальника і вимог кредитора на момент виконання рішення суду про дострокове стягнення заборгованості та припинення в зв'язку з цим основного зобов'язання іпотека припиняється.
Власника обов'язкової частки у спадщині і його сім'ю не можна виселити
При розгляді справи № 6-3095цс15 Суд прийшов до висновку , що члени сім'ї спадкоємця, який отримав свідоцтво на спадщину, мають нарівні з власником право користування житлом.
Судова палата в адміністративних справах
Спори, що виникають на стадії ліквідації банку, підвідомчі госпсуду
Розглянувши справу № 21-286а16 , Суд дійшов висновку , що якщо банк знаходиться в процедурі ліквідації в зв'язку з визнанням його неплатоспроможним, спір, який виник між вкладником і уповноваженою особою ФГВФО, повинен розглядатися за правилами господарського судочинства. Закриваючи провадження, Суд послався на постанову від 16 лютого 2016 року по справі № 21-4846а15 , згідно з яким на суперечки, що виникають на стадії ліквідації (банкрутства) банку не поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Нормативні акти можна оскаржити протягом півроку з дня опублікування
При розгляді справи № 800/191/16 Суд роз'яснив , що за правилами частин першої і другої статті 99 КАСдля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлено 6-місячний термін, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таким чином, укази Президента про НКРЕКУ слід оскаржити ще в 2014 році - з моменту їх опублікування в Офіційному віснику Президента. Саме тоді слід було дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Працівники апарату судів не можуть отримувати більше, ніж дозволив Кабмін
При розгляді справ № 820/4648/15, № 820/4653/15, № 818/3372/15 Суд прийшов до висновку , що оскільки з 26 жовтня 2014 року по 9 вересня 2015 року Кабмін не вносив зміни в постанову щодо розмірів окладів працівників апарату суду , законами про Держбюджет 2014 і 2015 витрати на реалізацію положень нових законів не передбачено, територіальні управління ДСА як розпорядники бюджетних коштів не мали правових підстав для перерахунку та виплати заробітної плати працівників апарату суду за межами витрат державного бюджету на оплату праці таких працівників в розмірах інших, ніж встановлено Кабінетом Міністрів.
Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .