flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Трудовий та цивільно-правові договори: відмінність і правові наслідки

02 серпня 2016, 14:08

Останнім часом почастішали факти, коли між працівником та роботодавцем замість трудового договору укладаються цивільно-правові договори. У поданому матеріалі, ви знайдете відповіді на такі запитання:

• які відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором; 
• які є види цивільно-правових договорів; 
• які особливості укладання трудових та цивільно-правових договорів тощо.

Однією із найважливіших сфер життя є трудова діяльність людини. Право на працю в Україні громадяни реалізують через укладання трудового договору. Водночас чимало цивільно-правових договорів теж засновано на виконанні громадянином певної роботи на користь юридичної чи фізичної особи. Тому важливо знати відмінності трудового договору від цивільно-правових договорів: договору підряду, договору доручення, авторського договору та інших цивільно-правових договорів.

Розмежування трудових і цивільно-правових договорів, заснованих на трудовій діяльності людей, набуває на практиці великого значення, позаяк змішування цих понять може спричинити неправильне застосування законодавства.

Укладення роботодавцем з працівником цивільно-правового договору замість трудового договору є грубим порушенням трудових прав працівника.

 

Отже, розглянемо відмінності між трудовими договорами, які укладаються між суб’єктами трудових правовідносин, і цивільно-правовими.

Відповідно до статті 9 ЦКУ його положення застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства. Питання укладення трудового договору, строку його дії та припинення, прав та обов’язків сторін врегульовано КЗпП. А отже норми ЦКУ застосовуються до трудових відносин, лише, у частині відшкодування роботодавцем шкоди, заподіяної працівникові, зберігання майна працівників, надання працівникам кредиту для сплати вартості навчання в навчальних закладах та інших цілей.

Відповідно до КЗпП трудовий договір є угодою між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а також виконувати норми внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи й передбачені законодавством про працю, колективним договором і трудовим договором.

На відміну від трудового договору цивільно-правовий договір є угодою двох або більше осіб стосовно встановлення, зміни або припинення цивільних прав і обов’язків. Трудовий і цивільно-правовий договори по-різному укладаються, змінюються, розриваються та створюють відмінні один від одного правові наслідки.

У разі виникнення конфлікту між сторонами укладеного договору треба чітко визначитися, який вид договору між ними був укладений, оскільки законодавство про працю поширюється лише на осіб, що уклали трудовий, а не цивільно-правовий договір. У разі виконання цивільно-правових договорів також не діють гарантії, встановлені законодавством про працю України.

 

Автор: Зоя ВАСИЛЬОВА, позаштатний консультант Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, експерт із трудового права

Докладніше — з таблицею порівняння правових ознак трудового і цивільно-правового договорів у журналі«Довідник кадровика» № 8, 2016