З 30 вересня Конституційний Суд України не матиме повноважень стосовно розгляду справ щодо тлумачення законів, а також продовжувати розгляд справ за конституційними поданнями та зверненнями, поданими раніше.
На цьому наголошує Асоціація правників України у відкритому зверненні до Конституційного Суду України та просить завершити до цієї дати розгляд відповідних справ за зверненнями громадян України та юридичних осіб щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України, а також поданнями органів місцевого самоврядування щодо офіційного тлумачення законів України, передає видання «Закон і Бізнес».
Як відомо, 30 вересня цього року набувають чинності зміни до Конституції України, внесені Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 2 червня 2016 року №1401-VIII, якими суттєво змінено юрисдикцію
Конституційного Суду України.
Зокрема, відповідно до цих змін, Конституційний Суд України не даватиме офіційного тлумачення законів України, як це передбачено чинними положеннями Конституції України. До того ж, внесеними змінами значно звужено перелік суб’єктів звернення до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення Конституції України.
З 30 вересня питання щодо офіційного тлумачення Конституції України можуть розглядатися Конституційним Судом України виключно за конституційними поданнями Президента України, щонайменше сорока п’яти народних депутатів України, Верховного Суду, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
При цьому, перехідних положень щодо особливостей розгляду Конституційним Судом України відповідних конституційних подань та звернень, поданих до набрання чинності Законом України від 2 червня 2016 року № 1401-VIII, не передбачено.
У зв’язку з цим є підстави вважати, що після набрання зазначеним Законом чинності, тобто з 30 вересня цього року, Конституційний Суд України вже не матиме повноважень стосовно розгляду справ щодо тлумачення законів України (в тому числі, продовжувати розгляд справ за конституційними поданнями та зверненнями, поданими раніше).
Неоднозначним з точки зору внесених змін до статті 150 Конституції України стає й розгляд (продовження розгляду) Конституційним Судом України справ щодо тлумачення Конституції України за поданими до 30 вересня цього року конституційними зверненнями громадян України.
Асоціація правників України переконана, що забезпечення конституційних прав громадян та повноважень органів місцевого самоврядування на звернення до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України, які гарантовані чинною Конституцією України та реалізовані відповідно до її положень, потребує завершення Конституційним Судом України завершення розгляду відповідних справ.
На сьогодні на розгляді Конституційного Суду України на різних стадіях знаходиться низка конституційних звернень громадян України та юридичних осіб щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України, а також конституційних подань органів місцевого самоврядування щодо офіційного тлумачення законів України.
Повний текст звернення АПУ можна переглянути тут.