Рада суддів заявив про неприпустимість вилучення в судах оригіналів справ під час досудового розслідування.
Рада суддів України на своєму засіданні 4 листопада 2016 року заявив про неприпустимість вилучення під час досудового розслідування співробітниками правоохоронних органів оригіналів матеріалів справ, зокрема, під час обшуків в судах.
Як зазначив член Ради суддів, суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ В'ячеслав Наставний , за інформацією тільки 40 судів різних інстанцій та юрисдикцій, в 2014-2016 рр. були зафіксовані 183 випадки вилучення співробітниками правоохоронних органів судових справ.
Статистика
У 77 випадках було вилучено матеріали справ про адміністративні правопорушення, в 51 випадку було вилучено матеріали цивільних справ, в 46 випадках вилучалися матеріали кримінальних проваджень, і в одному випадку було вилучено адміністративну справу.
Наприклад, в Подільському районному суді міста Києва в 2014-2016 рр. відзначені 42 випадки вилучення оригіналів матеріалів справ.
У Деснянському районному суді міста Чернігова в 2014-2016 рр. відбулися 18 випадків вилучення тих чи інших матеріалів.
В Краматорському міському суді Донецької області в 2015-2016 рр. були зафіксовані 13 випадків вилучення матеріалів і справ.
У Печерському райсуді міста Києва і в Автозаводському райсуді Кременчука були зафіксовані по десять таких випадків.
За дозволом суду
Багато вилучені справи стосувалися подій, пов'язаних з акціями громадського руху «Автомайдан» і автопробігу його активістів до «Межигір'я» 29 грудня 2013 року.
Характерно, що в більшості випадків санкцію на вилучення матеріалів давали слідчі судді як інших судів, так і судді, що працюють в тому ж самому суді, де відбувалося вилучення матеріалів справ. При цьому слідчі судді давали можливість взяти не тільки оригінали, а й зняти з них копії, ніж наслідок користувалося рідко.
У багатьох випадках матеріали вилучених справ до судів назад не поверталися.
«Вилучення матеріалів кримінальних проваджень неприпустимо. Виїмка матеріалів судової справи або його окремих частин є винятковим процесуальною дією, яка може бути здійснено лише в тому випадку, якщо необхідність досудового розслідування виправдовує таку ступінь втручання в права і свободи осіб », - заявив В'ячеслав Наставний .
Втім, як зазначили члени Ради суддів України, в ситуації, що склалася вина лежить не тільки на правоохоронних органах, які наполягають на вилученні саме оригіналів матеріалів справ, але і на слідчих суддів, які задовольняють відповідні клопотання.
«Слідство самовільно не вилучати будь-яку справу. Вони вилучаються під час обшуку або на підставі ухвали слідчого судді про тимчасове доступі до речей і документів.
Можливо, нам слід звернути увагу і слідчих суддів щодо недопущення вилучення будь-яких судових справ, що знаходяться у виробництві », - зазначив член Ради суддів України, суддя Рівненського міського суду Мар'ян Головчак .
В'ячеслав Хрипун
Джерело: sud.ua