flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Практика Євросуду: наручники в лікарні

21 грудня 2016, 14:21

Застосування в лікарні наручників до затриманого -  нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження.

«Судово-юридична газета»  проаналізувала рішення Європейського суду з прав людини, що стосується порушення ст. 3 Конвенції «Заборона тортур», у справі «Кущ проти України» від 3 березня 2016 року. Заявник скаржився, зокрема, на відсутність відповідної медичної допомоги під час тримання під вартою, застосування до нього наручників в лікарні, а також на тривалість його досудового утримання під вартою і порядок відшкодування шкоди.

 

Наручники в лікарні

Зокрема, заявник стверджував, що під час його перебування в лікарні його приковували наручниками до ліжка. В обгрунтування цієї скарги він посилався, зокрема, на заяву його захисника від 5 березня 2012 року і стверджував, що застосування до ув'язнених наручників в лікарнях є в Україні поширеною практикою. У зв'язку з цим він звертав увагу суду на відсутність будь-якої офіційної статистики щодо застосування спеціальних засобів в лікарнях.

Уряд стверджував, що в лікарні заявника наручники ніколи не застосовувалися, і посилався на відповідну довідку адміністрації СІЗО і відсутність будь-яких документів, які б свідчили про протилежне. Крім цього, воно відзначило, що в органи прокуратури і суди про застосування до нього наручників заявник не скаржився.

позиція ЄСПЛ

При відсутності чітко визначених заходів безпеки або з інших міркувань, які виправдовували б цю принизливу обмежувальну міру, а також з огляду на слабке здоров'я заявника, суд вважає, що застосування в лікарні наручників склало нелюдське і принижуюче гідність заявника звернення (рішення у справі «Охрименко проти України» від 15.10.2009 року, заява №53896 / 07, п. 98). Відповідно, в зв'язку з цим також було зафіксовано порушення ст. 3 Конвенції.

У ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод сказано, що ніхто не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню.

Детальніше про це читайте в статті  «Заборона тортур в практиці ЄСПЛ» .