На засіданні Рада суддів України так і не вніс визначеність у питання розрахунку посадового окладу суддів, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання. «Судово-юридична газета» попросила голову Ради суддів України Валентину Симоненку роз'яснити, чому дане питання відклали.
Так, планувалося розглянути питання щодо звуження гарантій належної оплати праці, виплат у зв'язку з виходом на пенсію і обмеження розміру довічного утримання суддів, суддів у відставці.
Одним з варіантів вирішення проблеми було рекомендувати Державній судовій адміністрації відкликати відповідний лист «Про оплату праці» та визначити, що зарплата судді, який не пройшов кваліфоценіваніе, розраховується, виходячи з «мінімалки» в 3200 грн. Також пропонувалося рекомендувати головним розпорядникам коштів здійснити перерахунок суддівської винагороди суддям, які не пройшли кваліфоценіваніе за попередній період - січень 2017 року. Ще одним з варіантів могло стати звернення до Вищої кваліфкомісії суддів щодо прискорення проведення кваліфікаційного оцінювання суддів.
Нагадаємо, що питання виникло, оскільки на даний момент суддям місцевих судів нарахували іншу заробітну плату, ніж та, на яку вони розраховували.
Так, Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 2016 року (п. 23) встановлено, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівська винагорода, визначена відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», прийнятого в 2010 році .
Таким чином, для суддів, які пройшли оцінювання, оклад повинен складати 15 прожиткових мінімумів, а для тих, хто його не проходив, - визначатися за попереднім законом від 2010 року.
У ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2010 року, яка не втратила силу, визначено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
В даний час в ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (з 2010 року) не були внесені зміни.
Оскільки суддівська винагорода не може визначатися іншими законами, то розмір посадового окладу судді місцевого суду, який ще не пройшов оцінювання, з 1 січня 2017 року має становити 32000 грн. Так вважає частина суддів.
Державна судова адміністрація (ДСА) думає інакше. Позиція ДСА полягає в тому, що посадовий оклад судді місцевого суду, який не пройшов оцінювання, становить 16 тис. Грн (10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб), а судді, який пройшов оцінювання, - 24 тис. Грн (15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб). Вона посилається на те, що існують приписи Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року. Цим нормативно-правовим актом, який набрав чинності з 1 січня 2017 року, встановлено наступне:
«Встановити, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі 1600 грн ».
Втім, цим законом не вносилися зміни в ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (з 2010 року).
Отже, як вважає частина суддів, дана норма про обмеження виплат не може братися до уваги при нарахуванні суддям винагороди.
- Валентина Миколаївна, чому сьогодні Рада суддів відклав питання по заробітним платам суддів?
- З одного боку, це дійсно термінове питання, оскільки судді вважають, що має місце нерівність в оплаті праці.
З іншого боку - питання заробітної плати - це не тільки питання рівності. Це і питання наявності коштів, і питання визначення відповідного закону, в зв'язку з яким передбачається підвищення заробітної плати і підходів до судової реформи в цілому.
Крім цього, ми домовлялися про те, що представник Вищої кваліфікаційної комісії суддів буде присутній на сьогоднішньому засіданні, оскільки членів Ради суддів України хвилювало питання, чи можна провести кваліфікаційне оцінювання найближчим часом. На жаль, у ВККС сьогодні напружений день, вони не змогли бути присутніми, але хотілося б їх почути, щоб прийняти зважене рішення.
Безумовно, можна прийняти будь-яке радикальне рішення, і це рішення може бути як на користь одних, так і на користь інших, і взагалі розбурхати суддівське співтовариство в цілому. Я думаю, що судді не мають право приймати виважені рішення.
Коли ми обговорювали це питання попередньо, деякі члени Ради суддів не змогли приєднатися до такого обговорення, тому зараз надійшла пропозиція відкласти його. Але я не думаю, що надовго, тому що він дуже хворобливий.
- Чи можна сказати так, що яке б рішення не ухвалила Рада суддів, якщо відповідні кошти на заробітну плату не закладено ни в бюджет, то нічого не зміниться?
- В т.ч. і від цього також залежить вирішення цього питання.
Коли я проаналізувала бюджет, мені здалося, що туди не закладені відповідні кошти для фінансування посадових окладів суддів, виходячи з мінімальної заробітної плати.
Є різні позиції членів Ради суддів, і вони заслуговують на увагу - як на користь того, що необхідно визначати суддівська винагорода, виходячи з мінімальної заробітної плати, так і проти цього. Вони дійсно мають підстави, присутній аналіз законодавства, а також деякі посилаються на ситуацію в Україні.
Тому, напевно, має бути виважене рішення щодо заробітної плати, і воно повинно стосуватися всіх аспектів цього питання.
- Кращим рішенням було б, якби ВККС провела кваліфікаційне оцінювання?
- Кращим виходом з цієї ситуації було б, якби Вища кваліфкомісія суддів в терміновому порядку провела оцінювання. Але ми розуміємо сьогоднішнє навантаження. Хотілося б і з цього приводу вислухати їхню думку на засіданні РСУ.
У нас була попередня розмова з ВККС з тим, щоб вони проаналізували, чи зможуть в цьому році провести оцінювання всіх суддів. Остаточно вони не визначилися, але я думаю, що організаційних перешкод у них немає. Для цього їх не потрібно навантажувати додатковою роботою, пов'язаною з прийняттям змін до законодавства або змін мережі судів.
- Коли питання може бути розглянуто: до З'їзду або після нього?
- Я думаю, що це питання має бути вирішене найближчим часом. Але якщо він не буде вирішене, то буде підніматися на З'їзді і, ймовірно, мати резонанс.
Наталія Мамченко
Джерело: sud.ua