11 червня набирає чинності рішення Європейського Союзу про безвізові поїздки громадян України.
Без віз можна їхати до таких держав: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.
Безвіз дозволяє перебувати на території ЄС не більше 90 днів протягом 180-денного періоду. Якщо строк перебування буде довшим ‑ необхідно оформляти візу. За допомогою так званого «шенгенського калькулятора» громадяни можуть контролювати кількість днів, які можна перебувати в країнах ЄС без віз.
Для того щоб скористатись правом безвізових поїздок, потрібно мати біометричний закордонний паспорт, який оформляють підрозділи Державної міграційної служби України, а за кордоном ‑ дипломатичні установи України.
Діти віком від 16 років і старші мають право подорожувати до Європи без віз самостійно, до 16 років виїжджати за межі України можна лише у супроводі обох батьків, або у супроводі одного з батьків чи з довіреною особою, маючи при собі нотаріально завірену згоду батьків. Також запам’ятайте, якщо дитина віком до 16 років виїжджає з одним із батьків (опікунів, усиновлювачів), то необхідна нотаріально завірена згода другого з батьків (опікуна, усиновлювача). В той же час якщо один із батьків живе за кордоном, то згоду засвідчують у консульських установах МЗС України.
Слід зазначити, що безвізовий режим не даватиме права на проживання, працевлаштування та навчання в країнах ЄС.
У «Шенгенському прикордонному кодексі» є п’ять вимог, які поширюються як на «візових», так і на «безвізових» іноземців, а саме в’їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які:
мають на руках документ для перетину кордону (закордонний паспорт, проїзний документ дитини, тощо);
можуть обґрунтувати мету та умови свого перебування в ЄС;
мають достатні фінансові засоби як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином;
не перебувають у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;
не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.
Запровадження безвізового режиму для короткотермінових поїздок громадян України не вплине на порядок поїздок громадян України, який застосовується в рамках угод про малий прикордонний рух. Угоди про малий прикордонний рух, укладені з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією, застосовуватимуться і надалі.