Перше рішення в поточному році ухвалив Конституційний суд. Автоматичне продовження запобіжного заходу для обвинуваченого на підготовчому засіданні суду визнано неконституційним. Про це йдеться в ухвалі КС від 23 листопада.
У рішенні йдеться, що уповноважений Верховної Ради з прав людини звернувся до Конституційного суду з проханням щодо конституційності ст. 315 Кримінального процесуального кодексу, відповідно до якої застосування забезпечення кримінального провадження, обраних на стадії досудового розслідування, за відсутності відповідних клопотань сторін кримінального провадження вважається продовженим.
Омбудсмен Валерія Лутковська вважає, що ця норма порушує конституційне право людини на свободу та особисту недоторканність. Особливо, коли до підсудного застосовують запобіжний захід у вигляді арешту.
Тепер запобіжний захід, обраний особі на стадії досудового розслідування, не може автоматично подовжуватися після передачі матеріалів кримінальної справи до суду загальної юрисдикції. Йдеться про ч. 3 ст. 315 КПК.
Раніше суди трактували положення статті таким чином, що після передачі кримінальної справи до суду запобіжні заходи вважаються продовженими автоматично.
Конституційний суд у рішенні зазначив, що суд повинен через певний час перевіряти законність таких заходів, як домашній арешт і утримання під вартою.
У рішенні суду йдеться, що положення ч. 3 ст. 315 КПК визнане неконституційним. Норма втратила чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом.
Нагадаємо, 13 листопада, XIV позачерговий з’їзд суддів обрав суддю Конституційного суду за своєю квотою. Суддю КС обрали шляхом таємного голосування. Ним став Віктор Городовенко — суддя (голова) Апеляційного суду Запорізької області.
Читайте також: Правова система України: здобутки, прорахунки і перспективи