flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

АНАЛІЗ щодо дотримання строку розгляду справ та проваджень встановлених законом за 2016 рік.

19 лютого 2018, 13:50

На виконання плану роботи Горностаївського районного суду Херсонської області проведено аналіз щодо дотримання строку розгляду справ та проваджень встановлених законом за  2017 рік.

Метою зазначеного аналізу є: виявлення недоліків у роботі Горностаївського районного суду, які негативно впливають на стан здійснення правосуддя щодо дотримання розумних строків розгляду справ та проваджень за 2017 рік, а також вжиття необхідних заходів, спрямованих на покращення роботи та вирішення проблем, виявлених у процесі аналітичного дослідження.

 

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

 Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним строком слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального закону.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, визначаючи межі перебігу таких строків, слід виходити з такого.

У кримінальному провадженні враховується як період досудового розслідування, так і період судового розгляду і апеляційного провадження. При цьому перебіг строків у кримінальному провадженні починається з часу, коли особі повідомлено про підозру, або з моменту затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, а закінчується у момент, коли вирок набрав законної сили або кримінальне провадження закрито в цілому чи щодо конкретної особи.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особі (справа "Скопелліті проти Італії" від 23 листопада 1993 року), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25 березня 1999 року).

 Статтею 227 КУпАП встановлено строки розгляду справи про адміністративні правопорушення і справа має бути розглянута навіть у разі порушення такого строку, а строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, не можуть бути продовжені. У зв'язку із цим підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення необхідно починати у найкоротші терміни після надходження до судді протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

 

Аналізуючи стан дотримання строків розгляду кримінальних справ та кримінальних проваджень згідно статистичної звітності  1-1 ОП, в яких містяться відомості за період 2017 року у Горностаївському  районному суді Херсонської області в провадженні перебували:

 

 

 

 

 

Кримінальні провадження:

Таблиця №1

№ п/п

Рух матеріалів кримінального провадження у суді

За період 2017 року

1

Перебувало матеріалів кримінального провадження

155

2

Розглянуто матеріалів кримінального провадження

89

 

 З них:

Порушено строки досудового розгляду справи,   установлених ст. 241 КПК України

0

Порушено строки призначення справи до розгляду у суді, установлених 256 КПК

0

3

Залишок нерозглянутих матеріалів кримінального провадження на кінець звітного періоду

66

 

У тому числі кількість справ

 

Зупинених провадженням

2

У яких провадження на кінець звітного періоду не зупинено

64

З них не розглянуто в строк

Понад 6 місяців до 1 року

28

Понад 1 рік до 2 років

2

Понад 2 роки

0

             

 

В ході проведення аналізу встановлено, що при розгляді вказаних кримінальних справ та кримінальних проваджень, судом було дотримано вимоги статей 241, 256 КПК України (ред. 2012 р.) щодо строків підготовчого провадження кримінальних проваджень та кримінальних справ, а також призначення їх до судового розгляду. По жодній кримінальній справі та кримінальному провадженню вказані строки судом не порушувались.

Кримінальним процесуальним законодавством України конкретний строк розгляду кримінальних справ та кримінальних проваджень не встановлено але такий строк має бути розумним і таким, що забезпечить їх швидкий, повний та  неупереджений розгляд.

Загалом за аналізуємий період судом було дотримано розумні строки розгляду, переважна більшість кримінальних справ та проваджень розглянута в короткі строки.

Однак, понад строки, встановленні чинним законодавством ( 6 місяців до 1 року), на кінець 2016 року не розглянуті 28 справ та 1 кримінальне провадження, по якому обвинувачений  перебуває під вартою понад 6 місяців.

Також мало місце відкладення розгляду 206 кримінальних проваджень. Причини та факти відкладення розгляду кримінальних проваджень за  період 2017 року відображені в таблиці №2.

 

Таблиця №2

№ п/п

Причини відкладення розгляду справ

За період 2017 року

 

1.

Нездійснення доставки до суду обвинуваченого, який тримається під вартою.

9

 

2.         

Неприбуття обвинуваченого

48

 

3.         

Хвороба обвинуваченого

22

 

4.         

Неприбуття прокурора

2

 

5.         

Неприбуття захисника

0

 

6.         

Неприбуття свідків, потерпілих

8

 

7.         

Неприбуття інших учасників процесу

0

 

9.     

Інші підстави

117

 

10.

Разом

206

 

          

Випадки тривалого розгляду кримінальних справ, як правило, зумовлені об’єктивними причинами, які не залежать від суду. До об’єктивних причин тривалого розгляду кримінальних проваджень є - невиконання процесуальних обов’язків учасниками процесу. Ця причина є найбільш поширеною.

 

Інформація про вжиття судом заходів для своєчасного розгляду справ за період 2017 року відображена в таблиці № 3.

 

           

Таблиця №3

№ п\п

Заходи, вжиті судом для підвищення оперативності розгляду справ

Кількість матеріалів

за період 2016 року

 

1.

Застосовано судом привід  обвинуваченого

41

 

 

з них кількість справ, у яких не виконано привід

14

 

 

2.

Застосовано судом свідка

3

 

з них кількість справ, у яких не виконано привід

2

 

Крім цього відповідно даним статистичних звітів 2 – Ц та 2 – А за період  2017 року, порушень строків розгляду цивільних та адміністративних справ не виявлено.

 

      Категорії справ

   Перебувало

   на    розгляді

   Розглянуто

Залишок не розглянутих

справ на кінець звітного

періоду 

Цивільна справа позовного провадження

326

272

54

Цивільна справа окремого

провадження

39

37

2

Адміністративні справи

29

29

0

Також мало місце відкладення розгляду 21 справи. Причини та факти відкладення розгляду цивільних справ за  період 2017 року відображені в таблиці №5

За 2017 рік мали місце відкладення цивільних справ:

  • У зв’язку з неявкою одного з учасників процесу, що беруть участь у справі – 2;
  • Через невручення судових повісток – 1;
  • З інших підстав – 1

Не розглянуто цивільних справ:

  • понад 6 місяців до 1 року – 12;
  • понад 1 рік до 2 років – 1.

Судді Горностаївського районного суду Херсонської області вживають заходів, передбачених законодавством України, для боротьби з тактикою затягування, до якої вдаються сторони у справі, обговорюють питання щодо розгляду справи за відсутності відповідача (заочний розгляд) чи накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу за прояв неповаги до суду (ст. 185 - 3 КУпАП).

 

В результаті проведення аналізу встановлено, що Горностаївський районний суд Херсонської області веде постійний контроль за своєчасним розглядом кримінальних справ, кримінальних проваджень, цивільних та адміністративних справ про що свідчать позитивні статистичні дані. Значна увага приділяється кримінальним провадженням, які тривалий час не розглянуті і по яким особи утримуються під вартою, а також знаходяться на контролі не лише головуючого у справі, але і голови суду, вживаються всі можливі заходи, передбачені процесуальним законодавством щодо прискорення вирішення справи: виносяться ухвали про приводи учасників процесу, ухвали про оголошення розшуку обвинувачених, які ухиляються від суду, у разі не доставки обвинувачених конвоєм, надсилаються запити про причини не доставки. Головою суду проводяться наради на яких обговорюються причини тривалого не розгляду справ, вказується на необхідність прийняття заходів щодо прискорення їх розгляду.

Отже, проаналізувавши вищевикладений матеріал, можна підвести підсумок, що Горностаївським районним судом Херсонської області, щодо своєчасного розгляду справ та проваджень, повністю дотримано визначені Конституцією України права людини на свободу та особисту недоторканність, вимоги кримінального процесуального законодавства, не допускаються випадки необґрунтованого зволікання розгляду кримінальних справ та вживаються всі передбачені законодавством заходи з метою додержання розумних строків.

 

 

 

Керівник апарату                                                                              О.В. Олійник

На виконання плану роботи Горностаївського районного суду Херсонської області проведено аналіз щодо дотримання строку розгляду справ та проваджень встановлених законом за  2017 рік.

Метою зазначеного аналізу є: виявлення недоліків у роботі Горностаївського районного суду, які негативно впливають на стан здійснення правосуддя щодо дотримання розумних строків розгляду справ та проваджень за 2017 рік, а також вжиття необхідних заходів, спрямованих на покращення роботи та вирішення проблем, виявлених у процесі аналітичного дослідження.

 

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

 Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним строком слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального закону.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, визначаючи межі перебігу таких строків, слід виходити з такого.

У кримінальному провадженні враховується як період досудового розслідування, так і період судового розгляду і апеляційного провадження. При цьому перебіг строків у кримінальному провадженні починається з часу, коли особі повідомлено про підозру, або з моменту затримання особи за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, а закінчується у момент, коли вирок набрав законної сили або кримінальне провадження закрито в цілому чи щодо конкретної особи.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особі (справа "Скопелліті проти Італії" від 23 листопада 1993 року), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25 березня 1999 року).

 Статтею 227 КУпАП встановлено строки розгляду справи про адміністративні правопорушення і справа має бути розглянута навіть у разі порушення такого строку, а строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, не можуть бути продовжені. У зв'язку із цим підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення необхідно починати у найкоротші терміни після надходження до судді протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

 

Аналізуючи стан дотримання строків розгляду кримінальних справ та кримінальних проваджень згідно статистичної звітності  1-1 ОП, в яких містяться відомості за період 2017 року у Горностаївському  районному суді Херсонської області в провадженні перебували:

 

 

 

 

 

Кримінальні провадження:

Таблиця №1

№ п/п

Рух матеріалів кримінального провадження у суді

За період 2017 року

1

Перебувало матеріалів кримінального провадження

155

2

Розглянуто матеріалів кримінального провадження

89

 

 З них:

Порушено строки досудового розгляду справи,   установлених ст. 241 КПК України

0

Порушено строки призначення справи до розгляду у суді, установлених 256 КПК

0

3

Залишок нерозглянутих матеріалів кримінального провадження на кінець звітного періоду

66

 

У тому числі кількість справ

 

Зупинених провадженням

2

У яких провадження на кінець звітного періоду не зупинено

64

З них не розглянуто в строк

Понад 6 місяців до 1 року

28

Понад 1 рік до 2 років

2

Понад 2 роки

0

             

 

В ході проведення аналізу встановлено, що при розгляді вказаних кримінальних справ та кримінальних проваджень, судом було дотримано вимоги статей 241, 256 КПК України (ред. 2012 р.) щодо строків підготовчого провадження кримінальних проваджень та кримінальних справ, а також призначення їх до судового розгляду. По жодній кримінальній справі та кримінальному провадженню вказані строки судом не порушувались.

Кримінальним процесуальним законодавством України конкретний строк розгляду кримінальних справ та кримінальних проваджень не встановлено але такий строк має бути розумним і таким, що забезпечить їх швидкий, повний та  неупереджений розгляд.

Загалом за аналізуємий період судом було дотримано розумні строки розгляду, переважна більшість кримінальних справ та проваджень розглянута в короткі строки.

Однак, понад строки, встановленні чинним законодавством ( 6 місяців до 1 року), на кінець 2016 року не розглянуті 28 справ та 1 кримінальне провадження, по якому обвинувачений  перебуває під вартою понад 6 місяців.

Також мало місце відкладення розгляду 206 кримінальних проваджень. Причини та факти відкладення розгляду кримінальних проваджень за  період 2017 року відображені в таблиці №2.

 

Таблиця №2

№ п/п

Причини відкладення розгляду справ

За період 2017 року

 

1.

Нездійснення доставки до суду обвинуваченого, який тримається під вартою.

9

 

2.         

Неприбуття обвинуваченого

48

 

3.         

Хвороба обвинуваченого

22

 

4.         

Неприбуття прокурора

2

 

5.         

Неприбуття захисника

0

 

6.         

Неприбуття свідків, потерпілих

8

 

7.         

Неприбуття інших учасників процесу

0

 

9.     

Інші підстави

117

 

10.

Разом

206

 

          

Випадки тривалого розгляду кримінальних справ, як правило, зумовлені об’єктивними причинами, які не залежать від суду. До об’єктивних причин тривалого розгляду кримінальних проваджень є - невиконання процесуальних обов’язків учасниками процесу. Ця причина є найбільш поширеною.

 

Інформація про вжиття судом заходів для своєчасного розгляду справ за період 2017 року відображена в таблиці № 3.

 

           

Таблиця №3

№ п\п

Заходи, вжиті судом для підвищення оперативності розгляду справ

Кількість матеріалів

за період 2016 року

 

1.

Застосовано судом привід  обвинуваченого

41

 

 

з них кількість справ, у яких не виконано привід

14

 

 

2.

Застосовано судом свідка

3

 

з них кількість справ, у яких не виконано привід

2

 

Крім цього відповідно даним статистичних звітів 2 – Ц та 2 – А за період  2017 року, порушень строків розгляду цивільних та адміністративних справ не виявлено.

 

      Категорії справ

   Перебувало

   на    розгляді

   Розглянуто

Залишок не розглянутих

справ на кінець звітного

періоду 

Цивільна справа позовного провадження

326

272

54

Цивільна справа окремого

провадження

39

37

2

Адміністративні справи

29

29

0

Також мало місце відкладення розгляду 21 справи. Причини та факти відкладення розгляду цивільних справ за  період 2017 року відображені в таблиці №5

За 2017 рік мали місце відкладення цивільних справ:

  • У зв’язку з неявкою одного з учасників процесу, що беруть участь у справі – 2;
  • Через невручення судових повісток – 1;
  • З інших підстав – 1

Не розглянуто цивільних справ:

  • понад 6 місяців до 1 року – 12;
  • понад 1 рік до 2 років – 1.

Судді Горностаївського районного суду Херсонської області вживають заходів, передбачених законодавством України, для боротьби з тактикою затягування, до якої вдаються сторони у справі, обговорюють питання щодо розгляду справи за відсутності відповідача (заочний розгляд) чи накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу за прояв неповаги до суду (ст. 185 - 3 КУпАП).

 

В результаті проведення аналізу встановлено, що Горностаївський районний суд Херсонської області веде постійний контроль за своєчасним розглядом кримінальних справ, кримінальних проваджень, цивільних та адміністративних справ про що свідчать позитивні статистичні дані. Значна увага приділяється кримінальним провадженням, які тривалий час не розглянуті і по яким особи утримуються під вартою, а також знаходяться на контролі не лише головуючого у справі, але і голови суду, вживаються всі можливі заходи, передбачені процесуальним законодавством щодо прискорення вирішення справи: виносяться ухвали про приводи учасників процесу, ухвали про оголошення розшуку обвинувачених, які ухиляються від суду, у разі не доставки обвинувачених конвоєм, надсилаються запити про причини не доставки. Головою суду проводяться наради на яких обговорюються причини тривалого не розгляду справ, вказується на необхідність прийняття заходів щодо прискорення їх розгляду.

Отже, проаналізувавши вищевикладений матеріал, можна підвести підсумок, що Горностаївським районним судом Херсонської області, щодо своєчасного розгляду справ та проваджень, повністю дотримано визначені Конституцією України права людини на свободу та особисту недоторканність, вимоги кримінального процесуального законодавства, не допускаються випадки необґрунтованого зволікання розгляду кримінальних справ та вживаються всі передбачені законодавством заходи з метою додержання розумних строків.

 

 

 

Керівник апарату                                                                              О.В. Олійник