flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Встановлення факту належності правовстановлюючого документу

06 березня 2019, 11:36

04 березня 2019 року Горностаївський районний суд Херсонської області розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду смт.Горностаївка Херсонської області цивільну справу за заявою громадянина Б (заінтересована особа - Горностаївська селищна рада Херсонської області) про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, встановив, що:

Заявник посилається в обґрунтування своїх вимог на те, що на праві приватної власності їй належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 12,71 гектарів, розташована на території ділянки 1/4 Великоблаговіщенської сільської ради Горностаївського району Херсонської області. Право власності заявника підтверджується державним актом на право приватної власності на землю виданим 26 листопада 2002 року Великоблаговіщенською сільською радою Горностаївського району Херсонської області та зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 429. Проте, при видачі державного акту була допущена помилка в написанні по батькові заявника: помилково вказано прізвище. На підставі викладеного, заявник просить суд встановити факт належності їй правовстановлюючого документу - вказаного державного акту на право приватної власності на землю. Встановлення даного факту необхідно заявнику для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, іншого порядку для встановлення цього факту немає.

Ухвалою суду від 23 січня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

В підготовче засідання заявник не з'явилась, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлялась належним чином - своєю заявою до суду просить розглядати справу за її відсутності, заявлені вимоги підтримує. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності заявника, на підставі наявних у справі доказів.

В підготовче засідання представник заінтересованої особи Горностаївської селищної ради Херсонської області не з'явився, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином - своєю заявою до суду просить розглядати справу за відсутності їхнього представника, проти задоволення заяви не заперечує. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

В підготовче засідання заінтересована особа подала окрему процесуальну заяву, якою не заперечувала проти задоволення заявлених вимог. Така заява не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи викладене суд вважає можливим ухвалити рішення в даній цивільній справі за результатами підготовчого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.

Згідно п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Заявнику на праві приватної власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 12,71 гектарів, розташована на території ділянки 1/4 Великоблаговіщенської сільської ради Горностаївського району Херсонської області.

Право власності заявника на вказану земельну ділянку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю, виданим 26 листопада 2002 року Великоблаговіщенською сільською радою Горностаївського району Херсонської області та зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 429.

Проте, при видачі державного акту була допущена помилка в написанні по батькові заявника: помилково вказано прізвище.

В позасудовому порядку виправити вказану помилку неможливо, оскільки згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" з 01 січня 2013 року на території України державні акти на земельні ділянки не видаються, державну реєстрацію прав на земельні ділянки здійснює орган державної реєстрації прав.

На підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 09 вересня 2013 року № 537 втратила чинність Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22 червня 2009 року № 325, якою було передбачено, що у разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок такий землевласник (землекористувач) звертається до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акта.

З 01 січня 2013 року замість державного акту власник земельної ділянки отримує свідоцтво про право власності на нерухоме майно, яке видається органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, в тому числі й на права, які виникли до 01 січня 2013 року, оскільки повноваження Держкомзему в частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припинені.

Відтак, виправлення орфографічних або технічних помилок у виданому державному акті можливо лише шляхом звернення землевласника (землекористувача) за захистом своїх прав та інтересів до суду.

За таких обставин суд вважає можливим задовольнити заяву та встановити факт, що заявнику належить державний акт на право приватної власності на землю, виданий 26 листопада 2002 року Великоблаговіщенською сільською радою Горностаївського району Херсонської області на ім'я громадянина Б.

Встановлення даного факту необхідно заявнику для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку, іншого порядку для встановлення цього факту немає.

Заяву (заінтересована особа - Горностаївська селищна рада Херсонської області) про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - задоволено.

Встановлено факт, що заявниці, уродженці с.Дольськ Любешівського району Волинської області, належить державний акт на право приватної власності на землю, виданий 26 листопада 2002 року Великоблаговіщенською сільською радою Горностаївського району Херсонської області на ім'я громадянина Б.

Рішення суду може бути оскаржене (з врахуванням положень п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України - до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Горностаївський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.