15 квітня 2019 року Горностаївський районний суд Херсонської області задовольнив позов до Горностаївської селищної ради Херсонської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Позивач в обґрунтування свого позову посилається на те, що помер її батько ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно: житловий будинок садибного типу квартира в багатоквартирному житловому будинку та житловий будинок садибного типу. Відносно вказаного майна ніяких розпоряджень на випадок своєї смерті не залишив. В межах шестимісячного строку після смерті позивач через свою юридичну необізнаність не подала заяви про прийняття спадщини, так як помилково вважала, що вона, як єдиний спадкоємець, може подати таку заяву в будь-який час після смерті спадкодавця. За таких обставин позивач вважає, що процесуальний строк вона пропустила з поважної причини, тому просить суд визначити їй додатковий трьохмісячний строк для прийняття спадщини після смерті Ухвалою суду від 19 лютого 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.
В підготовчому засіданні позивач підтримала позов.
В підготовче засідання представник відповідача Горностаївської селищної ради Херсонської області не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - своєю заявою до суду просить розглядати справу за відсутності їхнього представника, позов визнає. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В підготовче засідання відповідач подав окрему процесуальну заяву про визнання позову. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи викладене суд вважає можливим ухвалити рішення в даній цивільній справі за результатами підготовчого провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Батько позивача, померлий, залишив після своєї смерті спадкове майно: житловий будинок садибного типу, квартира в багатоквартирному житловому будинку та житловий будинок садибного типу в.
Відносно вказаного майна ніяких розпоряджень на випадок своєї смерті не залишив.
Згідно ч.1 ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1, ч.2 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В підготовчому засіданні достовірно встановлено, що позивач являється єдиним спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину після смерті
З довідки Державного нотаріального архіву Херсонської області від 28 лютого 2019 року № 364/01-18 та інформації приватного нотаріуса Горностаївського районного нотаріального округу Херсонської області Бабця С.М. від 22 лютого 2019 року № 01-16/96 вбачається, що спадкова справа після смерті не заведена, інформації щодо спадкоємців, які прийняли спадщину, немає.
В межах шестимісячного строку після смерті позивач, як дочка померлого та спадкоємець першої черги права на спадкування за законом, не подала до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Так, позивач ОСОБА_1 внаслідок своєї юридичної необізнаності помилково вважала, що вона, як єдиний спадкоємець, може подати таку заяву в будь-який час після смерті спадкодавця. За таких обставин позивач пропустила строк для прийняття спадщини.
Визнати поважною причину пропуску строку для прийняття спадщини після, померлого.
Визначити додатковий трьохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого