18 вересня 2019 року горностаївським районним судом Херсонської області визнано громадянина В винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України.
Призначити громадянину В покарання за ч.2 ст.286 КК України на чотири роки позбавлення волі, без позбавлення права керувати транспортними засобами. Згідно ст.75 КК України звільнити громадянина В від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк на три роки.
Згідно ч.1 ст.76 КК України покласти на громадянина В такі обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Речовий доказ: автомобіль "ВАЗ 212140-111-30 повернути власнику.
Стягнути з обвинуваченого на користь держави (отримувач коштів - УК у м.Херсоні /м.Херсон/ 24060300; код ЄДРПОУ отримувача - 37959779; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 31118115021002) витрати за проведення судової інженерно-технічної експертизи в сумі 1144 грн. та витрати за проведення судової автотехнічної експертизи в сумі 2512 грн., всього - 3656 грн. (Три тисячі шістсот п`ятдесят шість гривень)
14 січня 2018 року близько 18.40 годин обвинувачений, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння та не маючи посвідчення водія, керуючи технічно справним автомобілем "ВАЗ 212140-111-30", рухаючись в смт.Верхній Рогачик Херсонської області по вулиці Владичанського зі сторони вулиці Берегова в напрямку вулиці Корбута, в порушення вимог п.2.1 (а), п.2.3 (б), п.2.9 (а), п.12.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, проявив неуважність та безпечність до дорожньої обстановки, своєчасно не зменшив швидкість та не зупинився при виявленні пішохода на проїзній частині, в результаті чого здійснив наїзд на пішохода - потерпілу, яка перебувала в смузі його руху, внаслідок чого заподіяв останній тілесні ушкодження у вигляді травматичних переломів горизонтальної гілки лонної зі зміщенням та бугра сідничної кісток зі зміщенням зліва, задньоверхнього відділу вертлюжної впадини з вивихом вверх стегнової кістки зліва, поперечного відростку L4 справа, осколкового перелому С2 тіла хребця з відривом зубовидного відростку, грудини, двохсторонніх переломів ребер, тіла правої лопатки, правої верхньощелепної пазухи, струсу головного мозку, забійно-скальпованої рани тім`яної ділянки голови зліва, посттравматичної нейропатії верхніх кінцівок, які відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя.
Тим самим обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.286 КК України за кваліфікуючими ознаками "порушення правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що заподіяло потерпілому тяжке тілесне ушкодження".
В судовому засіданні обвинувачений винним себе визнав повністю та пояснив, що 14 січня 2018 року з 16.00 годин він, відпочивали в квартирі де вживали спиртні напої - горілку. Близько 18.30 годин вони вирішили поїхати в центр селища на каву. Всі разом вони сіли в автомобіль "ВАЗ 212140-111-30", Останній дозволив йому керувати транспортним засобом, хоча він ніколи не отримував посвідчення водія. Вони, проїжджаючи біля мосту по вулиці Владичанського зі сторони вулиці Берегова в напрямку вулиці Корбута, відчули звук удару та відразу зупинились. Коли вони вийшли з автомобіля, то побачили, що він здійснив наїзд на пішохода - потерпілу, внаслідок чого їй були заподіяні тяжкі тілесні ушкодження. У вчиненому кримінальному правопорушенні щиро кається.
Вина обвинуваченого, крім визнання ним своєї провини, підтверджується поясненнями потерпілої та документами, долученими до матеріалів кримінального провадження, в яких викладені відомості, що мають значення для встановлення фактів та обставин кримінального провадження.
Так, в судовому засіданні потерпіла пояснила, що 14 січня 2018 року близько 18.40 годин в смт.Верхній Рогачик Херсонської області вона проходила по вулиці Владичанського зі сторони вулиці Берегова в напрямку вулиці Корбута. Біля мосту вона почула позаду себе звук автомобіля, який їхав у її напрямку, тому зійшла з дороги на узбіччя. В цей момент вона відчула удар автомобіля та втратила свідомість. Внаслідок наїзду автомобіля їй були заподіяні тяжкі тілесні ушкодження, вона проходила курси стаціонарного лікування в Верхньорогачицькій центральній районній лікарні та в Херсонській обласній лікарні.
Всі докази, досліджені під час судового розгляду, суд визнає належними та допустимими.
Органами досудового розслідування дії обвинуваченого правильно кваліфіковані за ч.2 ст.286 КК України за кваліфікуючими ознаками "порушення правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що заподіяло потерпілому тяжке тілесне ушкодження".
В судовому засіданні достовірно встановлено, що обвинувачений повністю визнав свою провину, правильно розуміє та не оспорює зміст фактичних обставин, викладених в обвинувальному акті, у суду немає сумнівів у добровільності та істинності його позиції.
Об`єктивно з`ясувавши обставини, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оцінені судом, суд дійшов висновку, що винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 КК України, доведена повністю.
При призначенні покарання обвинуваченому суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та посередню характеристику обвинуваченого за місцем проживання.
Обставинами, які пом`якшують покарання, суд визнає щире каяття обвинуваченого та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставиною, яка обтяжує покарання, є вчинення кримінального правопорушення особою, що перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
За таких обставин суд вважає, що обвинувачений ОСОБА_1 повинен нести покарання у виді позбавлення волі, без позбавленням права керувати транспортними засобами.
Суд не призначає додаткове покарання - позбавлення права керувати транспортними засобами, оскільки обвинувачений ніколи не мав та не має на даний час такого права. Така позиція відповідає положенням п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", відповідно до яких призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка взагалі не мала права керувати транспортними засобами, є неможливим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання та вважає можливим відповідно до ст.75 КК України звільнити від відбування покарання з випробуванням.
При цьому, суд роз`яснює положення ст.78 КК України щодо правових наслідків звільнення від відбування покарання з випробуванням: після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не вчинив нового злочину, звільняється судом від призначеного йому покарання. Якщо засуджений не виконує покладені на нього обов`язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання. У разі вчинення засудженим протягом іспитового строку нового злочину, суд призначає йому покарання за сукупністю вироків.